Uzmanlar Sonbahar enfeksiyonları için uyardı


Sağlık uzmanları tarafından bugünlerin havaların bir ısınıp bir soğumasıyla, gribal başta olmak üzere birçok enfeksiyonun sık görüldüğü ve alerjik rahatsızlıkların nüks ettiği aylar olması nedeniyle bazı önlemlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Sonbahar mevsiminde, insan metabolizmasında bazı olumsuz değişimler oluşabileceğine dikkat çeken Giresun Özel Ada Hastanesi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Hastalıkları Uzmanı Ahmet Ali Gökal bunu yenebilmek için düzenli beslenip, vitamin takviyesi alıp, egzersiz yapmanın en iyi çözüm olacağını söyledi.

Sonbaharda beslenmeyle ilgili bilgi veren Uzman Dr. Ahmet Ali Gökal; “Sonbahar ve kış aylarında vücut, depoladığı birçok vitamin ve direnç arttırıcı maddeyi tükettiğinden, bol taze meyve ve sebze yenilmesi gerekmektedir.

Bu mevsim dönümünde insanlarda bir takım hormonal değişiklikler de gözlenir. Bazı hormonların düzeyindeki değişiklikler nedeniyle hastaların bağışıklık sistemlerinde bir zayıflama gözlenir. Buna ek olarak sürekli ısınıp, soğuyan hava, nedeniyle insanlar giyinmelerinde de problem yaşar, bu da vücut direncini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak alerjik rahatsızlıklar da özellikle ısı değişimi ve enfeksiyonların tetiklemesiyle belirgin bir artış gösterir. Evlerde ve işyerlerinde artan rutubet ve havadaki nem nedeniyle küf mantarları ve bunlara bağlı reaksiyonlarda da artış gözlenir.”

“KAPALI VE HAVASIZ ORTAMLARA DİKKAT!”

Sonbahar döneminde kapalı ortamlarda kalınmaması gerektiğini de kaydeden Uzman Dr. Gökal; “Mevsim dönümlerinde bağışıklık sisteminin ve enfeksiyonlara karşı savunmanın zayıflaması, özellikle, yaşlı, çocuk, gebe ve kronik hastalığı olan grup için önemlidir. Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda toplu halde bulunmaya başlamaları ile birlikte hastalıkların taşınması ve bulaşması da artış gösterir, toplu yaşam alanları, işyerlerinde salgınlar dahi görülebilir. Kalabalık kapalı ortamlarda mümkün olduğunca kalınmamalı ya da sık sık açık havaya çıkmak gerekir.”

“GİYSİLER HAVA İLE UYUMLU OLMALI”

Sonbahar hava şartları nedeniyle nasıl giyinilmesi gerektiğini de anlatan Giresun Özel Ada Hastanesi Uzman Doktoru Gökal; “Başta solunum yolunu ilgilendiren hastalıklar ile çocukluk hastalıkları, hem vücut direncindeki düşmesine hem de bulaşma ortamının oluşması nedeniyle daha sık görülmeye başlar, sonbahar aylarında karşı karşıya olduğumuz bu tehlikeleri bilip buna karşı önlem almamız başlıca amacımız olmalıdır. Bu aylara uygun giysilerle dışarı çıkmak gerekiyor. Pamuklu ve vücudu sıcak tutacak giysiler giyilmelidir.”

“GRİBAL ENFEKSİYONLAR ZATÜRREYE KADAR GÖTÜREBİLİR”

Gribal enfeksiyonların dikkat edilmemesi halinde zatürreye kadar götürebileceğini de ifade eden Uzman Dr. Gökal; “Yetişkinlerde gribal enfeksiyonlar da sonbahar ayları ile birlikte gittikçe artan sıklıkta görülmeye başlar. Hayat kalitesinde önemli düşüş yapan bu hastalık birtakım virüslerin solunum sistemi yoluyla alınması ile oluşur. Ateş, halsizlik, eklem ağrıları, iştahsızlık, baş ağrısı ile hastalık kendini belli eder.  Özel bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara kesin yatak istirahati, vitamin takviyesi ve klinik bulgulara göre ilaç tedavisi verilmelidir. Ggribal enfeksiyonun nezle ve basit üst solunum yolu enfeksiyonundan ayırıcı tanısının dikkatle yapılması gerekmektedir. Gribal enfeksiyon sonrası zatürre gibi ağır enfeksiyonlar gelişebilir. Sonbahar mevsiminde vücut direncinin düşük olabileceğini bilip önlem alarak hastalığın bulaşmasını ve yerleşmesini önlemek en iyi yöntemdir.  Bunda mevsiminde grip aşısı gibi viral enfeksiyonların aşılarını da eksiksiz olmak önemlidir” dedi.

"http://www.giresunhaberci.com/2017/10/13/uzmanlar-sonbahar-enfeksiyonlari-icin-uyardi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis

Gazeteci Namık Baltaoğlu’nun annesi vefat etti

KBÜ'ye EAQUALS akreditasyonu